Procedura ubiegania się o otrzymanie dofinansowania na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków składa się z następujących etapów:
• Wypełnienie i złożenie wniosku o uzyskanie dotacji
Wniosek o udzielenie dotacji na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków z budżetu Gminy Burzenin powinien być wypełniony według formularza, który jest dostępny w Urzędzie Gminy Burzenin, ul. Sieradzka 1 w Burzeninie lub na stronie internetowej urzędu. Przy składaniu podania o dofinansowanie budowy oczyszczalni należy zwrócić uwagę, aby dostosować się do wszystkich wymogów pozyskania dotacji. Dotacje są udzielane na budowę oczyszczalni biologicznych wskazanych w §2 Załącznika do Uchwaly Rady Gminy Burzenin nr XXXIV/260/2021 z dnia 6 września 2021r. w sprawie przyjęcia "Regulaminu udzielania dotacji celowej z budżetu Gminy Burzenin na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków"
UWAGA!!! Dotacja nie obejmuje dofinansowania na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków opierającej się na systemie osadników gnilnych z drenażem rozsączającym.
Do wniosku Wnioskodawca zobowiązany jest dołączyć:
• kserokopię aktualnego dokumentu potwierdzającego posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości, której dotyczy wniosek (w przypadku posiadania innego tytułu prawnego do nieruchomości niż własność, do wniosku należy dołączyć pisemną zgodę właścicieli nieruchomości, a gdy nieruchomość stanowi współwłasność należy dołączyć zgodę na realizację przedsięwzięcia wszystkich współwłaścicieli),
• kopię dokumentu wymaganego do rozpoczęcia budowy, tj: zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych do właściwego organu wraz z potwierdzeniem, że nie wniósł sprzeciwu wobec zgłoszonego zamiaru wykonania robót budowlanych lub prawomocnego pozwolenia na budowę,
• kartę informacyjną, specyfikację techniczną lub inny dokument potwierdzający zgodność technologiczną oczyszczalni z obowiązujacymi w tym zakresie normami,
• w przypadku, gdy Wnioskodawcą jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w tym zakresie rolnictwa i rybołówstwa, do wniosku winien dołączyć zaświadczenia i informacje o pomocy publicznej, zgodnie z zasadami określonymi w art. 37 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej:
- wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis, pomocy de minimis w rolnictwie oraz pomocy de minimis w rybołówstwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu dwóch poprzedzających go latach podatkowych albo oświadczenie o wielkości pomocy de minimis, pomocy de minimis w rolnictwie oraz pomocy de minimis w rybołówstwie, jakie otrzymał w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie,
- informacje określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w zakresie informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. z 2010 r. Nr 53 poz. 311 z późn. zm.) albo w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2010 r. w sprawie informacji składanych przez podmioty ubiegające się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz. U. z 2010 r. Nr 121 poz. 810).
• oświadczenie o prawie do odliczenia podatku VAT.
Wnioski o otrzymanie dofinansowania na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków są składane w terminie do 30 sierpnia każdego roku. O tym komu zostanie przyznana dotacja decyduje zazwyczaj kolejność składania wniosków. Jednak, aby taki wniosek mógł być pozytywnie rozpatrzony musi być kompletny oraz powinny być do niego dołączone wszystkie wymagane w/w załączniki. Gmina przyznaje dofinansowanie do czasu wyczerpania się środków przeznaczonych na ten cel w danym roku kalendarzowym. Wnioski złożone po terminie, a niezrealizowane z uwagi na wyczerpanie środków budżetu gminy na ten cel będą rozpatrywane w momencie uzupełnienia tych środków, chyba że wcześniej taki wniosek zostanie wycofany. Wysokość kwoty dofinansowania określa jednostka samorządowa, zgodnie z obowiązującą Uchwałą w sprawie przyjęcia „Regulaminu udzielania dotacji celowej z budżetu Gminy Burzenin na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków”. Koniecznością jest więc dysponowanie własnymi środkami.
• Podpisanie umowy bądź odmowa dotacji
Niezwłocznie, od momentu złożenia kompletnego wniosku, Wnioskodawca zostaje poinformowany o przyznaniu dotacji i terminie podpisania umowy dotacji. Wypłata środków z dotacji następuje jednorazowo w terminie 30 dni od podpisania umowy.
UWAGA!!! Dotacja musi być wykorzystana w tym samym roku, w którym została przyznana.
W sytuacji, gdy nie zostanie przyznana dotacja z Urzędu, istnieje również możliwość skorzystania z kredytów i pożyczek preferencyjnych. Kredyty preferencyjne są udzielane przez Bank Ochrony Środowiska, który wypełnia swoje cele statutowe a także współpracuje przy tym z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz producentami oczyszczalni.
• Realizacja inwestycji i rozliczenie dotacji
Pamiętajmy, że rozliczenie dotacji na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków przyznanej ze środków Budżetu Gminy winno nastąpić w terminie 30 dni od daty odbioru końcowego inwestycji i nie później niż do dnia 20 grudnia roku, w którym przyznano dotację.
Do rozliczenia dotacji konieczne jest złożenie wszystkich niezbędnych dokumentów potrzebnych do rozliczenia dotacji, potwierdzających poniesione koszty oraz zakończenie inwestycji: oryginały faktur i rachunków, protokoły obiorów i robót podpisanych przez Dotowanego i Wykonawcę robót. W przypadku stwierdzenia niezgodności złożonych dokumentów ze stanem faktycznym dotacja może zostać cofnięta.